Staff list

Headteacher

Claire Bennett

Associate Headteachers

Karen Williams

Louise Jones

Nursery Team

  • Gemma Humphreys (Nursery Leader)
  • Kirstie Feltus (Key Worker)
  • Carrie Hope (Key Worker)
  • Natasha Longhurst (Key Worker)
  • Abi Williams (Key Worker)

Reception Team

  • Ruth Holmes (Reception Leader/Class Teacher)
  • Sarah Cope (Class Teacher)
  • Jennifer Owen (Class Teacher)
  • Ceri Roberts (Class Teacher)
  • Hayley Brown (Teaching Assistant/PPA)
  • Sam Davidson (Learning Support Assistant)
  • Fiona Kennard (Teaching Assistant)
  • Kerry Whyte (Teaching Assistant/PPA)
  • Tammy Hazell (Learning Support Assistant)

Year 1 Team

  • Adam Pugh (Year 1/2 Leader/Class Teacher)
  • Viki Roberts (Class Teacher)
  • Lauren Sheffield (Class Teacher)
  • Jessica Bromley (Class Teacher – on maternity)
  • Alice Davies (Class Teacher – on maternity)
  • Abbi Collins (Teaching Assistant – on maternity)
  • Charlotte Hatley (Teaching Asssitant/Learning Support Assistant)
  • Margot Thomas (Teaching Assistant)
  • Emma Moss (Teaching Assistant)
  • Lucy Davies (Teaching Assistant/PPA)
  • Vivian Howle (Special Needs Teacher)

Year 2 Team

  • Claire Jones (Nee Davies) (Class Teacher)
  • Sian Baines (Class Teacher)
  • Claire L Jones (Class Teacher)
  • Jessica Jones (Class Teacher)
  • Emma Coleman (Learning Support Assistant)
  • Kaye Firmstone (Learning Support Assistant)
  • Natasha Evans (Learning Support Assistant)
  • Tianne Jackson (Teaching Assistant/PPA)
  • Rachel Reade (Teaching Assistant/PPA)
  • Chloe Williams (Learning Support Assistant)

Year 3 Team

  • Louise Jones (Associate Headteacher/ 3 & 4 Year Leader)
  • Charlotte Rowlands (Class Teacher/Shadow Team Leader)
  • Molly Read (Class Teacher)
  • Ellen Williams (Class Teacher)
  • Sue Ellison (Pupil Premium Teaching Assistant)
  • Claire Jones (Teaching Assistant)
  • Kim Jones (Teaching Assistant/PPA)
  • Nikki Carr (Teaching Assistant)
  • Jo Jones (Learning Support Assistant)
  • Aimee Harding (Learning Support Assistant)
  • Maisie Garthwaite (Learning Support Assistant)
  • Emma Lloyd (Learning Support Assistant)

Year 4 Team

  • Emily Bound (Class Teacher)
  • Carrie Sayce (Class Teacher)
  • Caroline Harrison (Class Teacher)
  • Stacey Dickinson (Class Teacher)
  • Rachel Jones (Teaching Assistant/PPA)
  • Nicola New (Learning Support Assistant)
  • Laura Barrett (Teaching Assistant)
  • Sue Lockett (Teaching Assistant)
  • Anna Clay (Learning Support Assistant)
  • Nikki Carr (Learning Support Assistant)
  • Sue Edwards (Learning Support Assistant)

Year 5 Team

  • Karen Williams (Associate Headteacher/5 & 6 Year Leader)
  • Kelly Jones (Class Teacher/Shadow Team Leader)
  • Tom Brookes (Class Teacher)
  • Hannah Davies (Class Teacher – on maternity)
  • Afradawn Kruger (Class Teacher)
  • Katie Haycox (Teaching Assistant)
  • Vicky Healy (Teaching Assistant)
  • Danni Walker (Learning Support Assistant)
  • Diane Wetherill (Learning Support Assistant)
  • Laura Barrett (Learning Support Assistant)
  • Lynda Ellis (Learning Support Assistant)
  • Teresa Jones (Learning Support Assistant)

Year 6 Team

  • Gill Littler (Class Teacher)
  • Emma Addison (Class Teacher)
  • Sarah Murphy (Class Teacher)
  • Carol Williams (Class Teacher)
  • Emma Breeze (Teaching Assistant/PPA)
  • Ann Smith (Teaching Assistant)
  • Gwen Stokes (Learning Support Assistant/Learning Mentor)
  • Anne Taylan (Teaching Assistant/Librarian)
  • Tammy Hazell (Learning Support Assistant)

SEND and Inclusion Team

  • Charlotte Towne (SENCO)
  • Vivian Howle (Learning Support Teacher)
  • Bekky Yerkess (Attendance Manager)
  • Lindsay Morris (Social Inclusion Manager)
  • Simon Clay (Early Intervention and Inclusion Officer)
  • Gwen Stokes (Learning Mentor)

Forest School

  • Hayley Brown

Administration Team

  • Sally Powell (Business Manager)
  • Lynn Hughes (Office Co-ordinator)
  • Alison Barnes (Administration Assistant)
  • Bekky Yerkess (Attendance Manager)
  • Carolyn Peter (Administration Assistant)

Site Management Team

  • Bryan Edwards (Site Manager)
  • Mark Beauchamp (Caretaker)
  • Mark Owen (IT Technician)

Financial Management

  • Sally Powell (Business Manager)
  • Allison Bowen (HR Clerical Assistant)
  • Helen Peate (Finance Assistant)

Cleaning Team

  • Angela Jones (Cleaning Manager)
  • Pat Evans
  • Sally Hufton
  • Lyn Mason
  • Amanda Pugh
  • Terrie Rowley
  • Wendy Teagle
  • Niki Wildon
  • Claire Evans

Midday Supervisory Team

  • Kim Jones (Senior)
  • Alison Barnes
  • Emma Coleman
  • Abbi Collins
  • Tammy Hazell
  • Heidi Jones
  • Rachel Jones
  • Lucia Nitran
  • Pam O’Donoghue
  • Ann Smith
  • Gwen Stokes
  • Resmie Topi
  • Mererid Wilkinson
  • Chloe Williams
  • Tracy Woolfenden
  • Yvonne Barnett
  • Nicky New
  • Mark Beauchamp
  • Bekky Yerkess
  • Danni Walker
  • Angela Sampson
  • Bryony Jones

Kitchen Team

  • Eleri Davies 
  • Lisa Bennett 
  • Joy Dyke
  • Alison Findlay
  • Sandra Parker
  • Joanne Phillips
  • Jacey Wilcock 
  • Nikki Wildon
  • Gareth Harding
Woodside School
Term Dates